Allt fler riksdagspolitiker använder sociala medier för att närma sig väljarna på deras arenor. De finns på Facebook, de twittrar och bloggar för att skapa en dialog med väljarna, övertyga dem om sina åsikter och ideologier och för att skapa debatt.
Medan politikerna ligger i framkant, har skolan halkat efter i utvecklingen. Kan skolan dra lärdom av politikernas användning av sociala medier? Kan skolan använda dessa forum för att nå sina kunskapsmål? Ska lärare i sin profession närma sig de sociala medier där eleverna finns och vilka är i så fall fallgroparna?I panelen: Fredrick Federley (C), Rossana Dinamarca (V), Brit Stakston, författare till boken "Politik 2.0 — Konsten att använda sociala medier", Kristina Alexanderson, gymnasielärare och bloggare, Helena Linge, Lärarnas Riksförbund.
Moderator: Alexandra Pascalidou
Lärarnas Riksförbund sätter skolfrågor på agendan under Almedalsveckan, som går av stapeln den 4-10 juli 2010. Almedalsveckan är en av Sveriges viktigaste arenor för opinionsbildning.