LR.se
- Anpassa textstorlek +

Därför valde vi Lärarnas Riksförbund

Vi har frågat några lärare varför de valde att bli medlemmar under studietiden.

Malin Hökby och Josefin Holmgren.

Varför valde du att bli medlem i Lärarnas Riksförbund?


Josefin Holmgren: För mig handlar det om att medlemskapet ger trygghet då jag vet att det finns kunniga personer att rådfråga gällande alla de frågor som kan påverka min arbetssituation. Samtidigt så upplever jag Lärarnas Riksförbund som väldigt drivande i den skolpolitiska debatten.

Malin Hökby: Det var ett lokalombud på skolan som gjorde ett väldigt bra intryck på mig. Han agerade professionellt och lyfte på ett bra sätt fram vilka frågor som Lärarnas Riksförbund driver. Det var frågor som jag tyckte var viktiga och då var valet enkelt.

Vilken nytta har du haft av ditt medlemskap som nyexaminerad lärare?


Josefin Holmgren: Jag var på en kurs om betyg och bedömning som Lärarnas Riksförbund anordnade. Den var mycket bra och har varit ett stort stöd i mitt arbete.

Malin Hökby: Ombudet på skolan hjälpte mig att planera min reglerade arbetstid. Som ny är det inte så lätt att ha koll på allt vad som gäller. Här fick jag stor hjälp vilket jag är tacksam för.

Ansvarig för sidan: Elisabeth Ollesdotter
Sidan senast uppdaterad: 2011-11-30 13.36
Fel på sidan, eller otillräcklig information? Rapportera här!
Tipsa en vän om artikeln
Därför valde vi Lärarnas Riksförbund
http://www.lr.se/lrstud/startlrstud/blimedlem/darforvaldevilararnasriksforbund.4.666662ff133985ab7bc80004133.html









Rapportera fel på sidan





Rapportera fel på sidan





A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Å
Ä
Ö
Förmåner & erbjudanden
Bli student
Kontakta oss
Växel: 08-613 27 00
Medlemsenhet: 08-613 27 27
Medlemsjour: 0771-613 613
Hitta rätt
Hitta: kontakt | förening