Göteborgs stad

Kontakta oss

Vi nås alla genom den gemensamma adressen goteborg@lr.se. För akuta medlemsärenden hänvisas till Medlemsjouren. Under Verksamhetsområden nedan kan du se vilket ombud som hör till respektive område.

Övre Husargatan 36, 413 14 Göteborg
Öppet måndag - fredag 09.00 - 11.30
Oftast även på eftermiddagen.
Telefon 031 367 29 50
Huvudskyddsombuden 031 367 29 60
E-postadress goteborg@lr.se

LR GÖTEBORGS STAD

Gunnar Valinder
Kommunombud och distriktsordförande
gunnar.valinder@lr.se
031 367 2958
070 288 7109

Verksamhetsområden

Arbetsrätt grundskola


Carl-Gustav Huld
Biträdande kommunombud
carl-gustav.huld@grundskola.goteborg.se

Helena de Cloux
Biträdande kommunombud
helena.de.cloux@grundskola.goteborg.se

Henrik Ahlbom Persson
Biträdande kommunombud
henrik.persson@grundskola.goteborg.se
072 537 5972

Jonas Fried
Biträdande kommunombud
jonas.fried@grundskola.goteborg.se

Eva Heed
Biträdande kommunombud
eva.heed@grundskola.goteborg.se

Björn Nilsson
Biträdande kommunombud
bjorn.nilsson@grundskola.goteborg.se

Sandra Roks
Biträdande kommunombud
sandra.roks@grundskola.goteborg.se
031 367 2952

Lars Smith
Biträdande kommunombud
lars.smith@grundskola.goteborg.se

Cecilia Warnholtz
Biträdande kommunombud
cecilia.warnholtz@grundskola.goteborg.se


Arbetsrätt gymnasiet

Bengt Ekberg
Biträdande kommunombud
bengt.ekberg@educ.goteborg.se
072 554 3742

Anne-Catherine Ernehall
Biträdande kommunombud
anne-chaterine.ernehall@educ.goteborg.se

Anne-Marie Pettersson
Biträdande kommunombud
anne-marie.pettersson@educ.goteborg.se

076 138 6437

Mats Sternbring
Biträdande kommunombud
mats.sternbring@lr.se
070 661 0478

Lars Utter
Biträdande kommunombud
lars.utter@educ.goteborg.se
072 255 7105


Arbetsrätt vuxenutbildning

Bengt Ekberg
Biträdande kommunombud
bengt.ekberg@educ.goteborg.se
072 554 3742

Yvonne Stenmark
Biträdande kommunombud
yvonne.stenmark@educ.goteborg.se


Arbetsrätt studie- och yrkesvägledare.

Bengt Ekberg
Biträdande kommunombud
bengt.ekberg@educ.goteborg.se
072 554 3742


Arbetsmiljö grundskolan


Christina Rönn Orvinder

Biträdande kommunombud
christina.ronn.orvinder@grundskola.goteborg.se

073 666 2080

Niklas Eriksson
Biträdande kommunombud
niklas.eriksson@grundskola.goteborg.se
031-367 2966

Lennart Hellsborn
Biträdande kommunombud
lennart.hellsborn@grundskola.goteborg.se
072 536 5267

Gunilla Rist
Biträdande kommunombud
gunilla.rist@grundskola.goteborg.se

070 785 0354


Arbetsmiljö gymnasiet

Renée Edström
Biträdande Kommunombud
renee.elfving@educ.goteborg.se
073 666 0258

Svante Henning
Biträdande kommunombud
svante.henning@educ.goteborg.se
072 736 3052

Mikael Männer
Biträdande kommunombud
mikael.manner@educ.goteborg.se
072 255 8889


Arbetsmiljö vuxenutbildning

Svante Henning
Biträdande kommunombud
svante.henning@educ.goteborg.se
072 736 3052


Arbetsmiljö studie- och yrkesvägledare.

Mikael Männer
Biträdande kommunombud
mikael.manner@educ.goteborg.se
072 255 8889



Ombudsmaterial

Logga in för att ta del av innehållet


Uppdaterad