Stockholms stad

Lokala dokument och referensmaterial

Här hittar du material som kommer från den tidigare lokala webbplatsen. Direktadress till den här sidan är LR.se/stockholm

Kontakta oss

Vi nås alla genom den gemensamma adressen stockholm@lr.se. För akuta medlemsärenden hänvisas till Medlemsjouren.

Kontakta oss

08-508 42 300
stockholm@lr.se
Högbergsgatan 20, 116 20 Stockholm

Måndag - onsdag och fredag 9:00-16:00
torsdagar 9:00-12:00.
Lunch 12:00-13:00

Hitta alla ombud här »

Under rubriken våra centrala ombud nedan kan du se vilket områdesombud som har ansvar för respektive skola/arbetsplats - eller hitta alla ombud här.


LR STOCKHOLMS STAD

LR-Stockholm är en kommun- och distriktsförening inom Lärarnas Riksförbund för medlemmar som är lärare, studie- och yrkesvägledare och anställda inom Stockholms stad samt för studerandemedlemmar genom LR Stud. Föreningsombud Britt-Marie Selin är också distriktsföreningsordförande.

Vi är 28 ombud som arbetar fackligt i olika omfattning, och är alla huvudskyddsombud i Stockholms stad.

Våra centrala ombud

Britt-Marie Selin
Föreningsombud och distriktsföreningsordförande
Skola: Bagarmossens skola
076 121 57 06
britt-marie.selin@edu.stockholm.se

Anna Gräslund
Biträdande föreningsombud och vice distriktsföreningsordförande
Skola: Kungl Svenska balettskolan
070 680 27 03
anna.graslund@edu.stockholm.se

Lars Santelius
Biträdande föreningsombud och sekreterare
Skola: Kungsholmens grundskola
076 028 70 44
lars.santelius@edu.stockholm.se

Peter Lindholm
Biträdande föreningsombud och kassör
Skola: Adolf Fredriks musikklasser
070 886 45 06
peter.lindholm@edu.stockholm.se

Abboud Aphrem
Biträdande föreningsombud
Skola: Rågsveds grundskola
076 124 93 06
abdulmasih.aphrem@edu.stockholm.se

Catrin Borgå
Biträdande föreningsombud
Skola: Abrahamsbergsskolan
076 124 89 61
catrin.borga@edu.stockholm.se

Marianne Bäckström Liljedahl
Biträdande föreningsombud
Skola: Oxhagsskolan
076 124 23 01
marianne.backstrom.liljedahl@edu.stockholm.se

Marcus Carlstedt
Biträdande föreningsombud
Skola: S:t Eriks gymnasium
076 129 20 53
marcus.carlstedt@edu.stockholm.se

Johan Enbuske
Biträdande föreningsombud
Skola: Hotell- och Restaurangskolan
070 441 34 53
johan.enbuske@edu.stockholm.se

Hanna Garberg
Biträdande föreningsombud
Skola: Gubbängsskolan
076 129 10 96 hanna.garberg@edu.stockholm.se

Lisa Grönberg
Biträdande föreningsombud
Skola: Hässelby Villastads skola
070 402 18 88
lisa.gronberg@edu.stockholm.se

Anne-Marie Gustafsson
Biträdande föreningsombud
Skola: Eriksdalsskolan
073 397 05 22
anne-marie.gustafsson@edu.stockholm.se

Monica Hansson
Biträdande föreningsombud
Skola: Årstaskolan
070 752 34 87
monica.hansson@edu.stockholm.se

Peter Klintebäck
Biträdande föreningsombud
Skola: Thorildsplans gymnasium
070 544 14 57
peter.klinteback@edu.stockholm.se


Eva Löfqvist Bercsenyi
Biträdande föreningsombud
Skola: Enskedefältets skola
070 657 99 39
eva.lofqvist-bercsenyi@edu.stockholm.se

Hanna Nerström
Biträdande föreningsombud
Skola: Mariaskolan
073 986 31 44
hanna.nerstrom@edu.stockholm.se

John Nilsson
Biträdande föreningsombud
Skola: RgRh Gymnasiet
076 124 28 32
john.nilsson@edu.stockholm.se

Anna Nord
Biträdande föreningsombud
Skola: Nya Elementar
070 395 56 17
anna.maria.nord@edu.stockholm.se

Bengt Nordström
Biträdande föreningsombud
Skola: Katarina Norra skola
076 124 22 98
bengt.nordstrom@edu.stockholm.se

Mats Sandgren
Biträdande föreningsombud
Skola: Sofia skola
073 158 47 10
mats.sandgren@edu.stockholm.se

Elisabeth Sandstedt
Biträdande föreningsombud
Skola: Johan Skytteskolan
073 923 40 30
elisabeth.sandstedt@edu.stockholm.se

Simon Sandström
Biträdande föreningsombud
Skola: Nybohovsskolan
070 773 92 21
simon.sandstrom@edu.stockholm.se

Linn Santesson
Biträdande föreningsombud
Skola: Kungsholmens gymnasium
070 712 62 66
linn.santesson@edu.stockholm.se

Ida Storoni
Biträdande föreningsombud
Skola: Kungl Svenska balettskolan
076 124 22 97
ida.storoni@edu.stockholm.se

Patrik Söderström
Biträdande föreningsombud
Skola: S:t Eriks gymnasium särskolan
070 922 91 44
patrik.soderstrom@edu.stockholm.se

Madeleine Wallin
Biträdande föreningsombud
Skola: Hässelby Villastads skola
070 573 31 46
madeleine wallin@edu.stockholm.se

Irene Ziverts
Biträdande föreningsombud
Skola: Eriksdalsskolan
070 606 65 70
irene.ziverts@edu.stockholm.se

Gunnar Ångström
Biträdande föreningsombud
Skola: Vasa Real
076 123 33 77
gunnar.angstrom@edu.stockholm.se



Styrelsen

Ordinarie

  • Britt-Marie Selin, distriktsföreningsordförande
  • Anna Gräslund, vice distriktsföreningsordförande
  • Lars Santelius, sekreterare
  • Peter Lindholm, kassör
  • Niklas Bremler
  • Marianne Bäckström Liljedahl
  • Anne-Marie Gustafsson
  • Peter Klintebäck
  • Christian Liljeros
  • Eva Löfqvist-Bercsényi
  • John Nilsson
  • Irene Ziverts
  • LR Stud Stockholms representant

Suppleanter

  1. Lisa Grönberg
  2. Anna Nord
  3. Elisabeth Sandstedt
  4. Simon Sandström
  5.  

Lönestatistik Stockholms stad

Här finns Stockholm stads officiella lönestatistik för kommunalt anställda. Den kan vara bra att titta på både inför samtal om din lön med rektor, eller om du söker jobb som lärare eller SYV inom Stockholms stad.

Filer för nedladdning


Utbildningsförvaltningens lönekriterier för lärare

Dessa ska användas på hela förvaltningen.

Filer för nedladdning


LR Stockholm om löner

Här kan du läsa om hur Lärarnas Riksförbund i Stockholm ser på lönesättning, löneförhandlingar och förklaring till varför vi tycker det ska vara lönepåslag i procent.

Samverkansavtal

Här finns det samverkansavtal som tecknats mellan parterna i Stockholm stad.

Filer för nedladdning

Lokala avtal

Här finns lokala kollektivavtal som tecknats mellan LR och Stockholms stad.

Filer för nedladdning

Interna dokument

Nedan har vi samlat användbara dokument för dig som är medlem i Lärarnas Riksförbund – Distrikt Stockholms stad.

Filer för nedladdning


Bänkpressen

Filer för nedladdning

Tidigare nummer av Bänkpressen

Filer för nedladdning

Ombudsmaterial

Logga in för att ta del av innehållet


Uppdaterad