Stockholms stad

Lokala dokument och referensmaterial

Här hittar du material som kommer från den tidigare lokala webbplatsen. Direktadress till den här sidan är LR.se/stockholm

Kontakta oss

Vi nås alla genom den gemensamma adressen stockholm@lr.se. För akuta medlemsärenden hänvisas till Medlemsjouren.

LR STOCKHOLMS STAD

LR-Stockholm är en kommun- och distriktsförening inom Lärarnas Riksförbund för medlemmar som är lärare, studie- och yrkesvägledare och anställda inom Stockholms stad samt för studerandemedlemmar genom LR Stud. Kommunombudet Ragnar Sjölander är också distriktsordförande.

Vi är 25 ombud som arbetar fackligt i olika omfattning, och är alla huvudskyddsombud i Stockholms stad.

Våra centrala ombud

Ragnar Sjölander
Distriktsordförande och kommunombud
Skola: Blackebergs gymnasium
076 124 2302
ragnar.sjolander@lr.se

Britt-Marie Selin
Bitr kommunombud och vice ordförande
Skola: Bagarmossens skola
076 121 57 06
britt-marie.selin@edu.stockholm.se

Peter Klintebäck
Biträdande kommunombud och sekreterare
Skola: Thorildsplans gymnasium
070 544 14 57
peter.klinteback@edu.stockholm.se

Peter Lindholm
Biträdande kommunombud och kassör
Skola: Adolf Fredriks musikklasser
070 886 4506
peter.lindholm@edu.stockholm.se

Abboud Aphrem
Biträdande kommunombud
Skola: Rågsveds grundskola
076 124 93 06
abdulmasih.aphrem@edu.stockholm.se

Marianne Bäckström Liljedahl
Biträdande kommunombud
Skola: Oxhagsskolan
076 124 23 01
marianne.backstrom.liljedahl@edu.stockholm.se

Marcus Carlstedt
Biträdande kommunombud
Skola: Enskede gårds gymnasium
076 129 20 53
marcus.carlstedt@edu.stockholm.se

Johan Enbuske
Biträdande kommunombud
Skola: Hotell- och Restaurangskolan
070 441 34 53
johan.enbuske@edu.stockholm.se

Anna Gräslund
Biträdande kommunombud
Skola: Kungl Svenska balettskolan
073 563 58 41
anna.graslund@edu.stockholm.se

Lisa Grönberg
Biträdande kommunombud
Skola: Hässelby Villastads skola
076 124 22 97
lisa.gronberg@edu.stockholm

Anne-Marie Gustafsson
Biträdande kommunombud
Skola: Eriksdalsskolan
073 397 05 22
anne-marie.gustafsson@edu.stockholm.se

Monica Hansson
Biträdande kommunombud
Skola: Årstaskolan
070 752 34 87
monica.hansson@edu.stockholm.se

Anna Nord
Biträdande kommunombud
Skola: Beckombergaskolan
070 395 56 17
anna.maria.nord@edu.stockholm.se


Eva Löfqvist Bercsenyi
Biträdande kommunombud
Skola: Enskedefältets skola
070 657 99 39
eva.lofqvist-bercsenyi@stockholm.se

John Nilsson
Biträdande kommunombud
Skola: RgRh Gymnasiet
076 124 28 32
john.nilsson@edu.stockholm.se

Bengt Nordström
Biträdande kommunombud
Skola: Katarina Norra skola
076 124 22 98
bengt.nordstrom@stockholm.se

Kristina Ringqvist
Biträdande kommunombud
Skola: Vällingbyskolan
070 593 53 26
kristina.ringqvist@stockholm.se

Mats Sandgren
Biträdande kommunombud
Skola: Sofia skola
073 158 47 10
mats.sandgren@edu.stockholm.se

Elisabeth Sandstedt
Biträdande kommunombud
Skola: Johan Skytteskolan
073 923 40 30
elisabeth.sandstedt@edu.stockholm.se

Simon Sandström
Biträdande kommunombud
Skola: Nybohovsskolan
070 773 92 21
simon.sandstrom@edu.stockholm.se

Lars Santelius
Biträdande kommunombud
Skola: Kungsholmens grundskola
076 028 70 44
lars.santelius@edu.stockholm.se

Ida Storoni
Biträdande kommunombud
Skola: Kungl Svenska balettskolan
070 203 57 58
ida.storoni@edu.stockholm.se

Lotta Wranér
Biträdande kommunombud
Skola: Studie- och Yrkesvägledare Jobbtorg Farsta
076 123 59 32
lotta.wraner@stockholm.se

Irene Ziverts
Biträdande kommunombud
Skola: Eriksdalsskolan
070 606 65 70
irene.ziverts@edu.stockholm.se

Gunnar Ångström
Biträdande kommunombud
Skola: Vasa Real
08 508 333 77
gunnar.angstrom@edu.stockholm.se

Hanna Nerström
Biträdande kommunombud
Skola: Mariaskolan
073 986 31 44
hanna.nerstrom@edu.stockholm.se

Simon sandström
Biträdande kommunombud
Skola: Nybohovsskolan
070 773 92 21
simon.sandstrom@edu.stockholm.se

Linn Johansson
Biträdande kommunombud
Skola: Kungsholmens gymnasium
070 712 62 66
linn.johansson@edu.stockholm.se

Patrik Söderström
Biträdande kommunombud
Skola: S:t Eriks gymnasium särskolan
070 922 91 44
patrik.soderstrom@edu.stockholm.se


Styrelsen

Ordinarie

  • Ragnar Sjölander, ordförande
  • Britt-Marie Selin, vice ordförande
  • Peter Klintebäck, sekreterare
  • Peter Lindholm, kassör
  • Niklas Bremler
  • Anna Gräslund
  • Eva Löfqvist-Bercsényi
  • Bengt Nordström
  • Kristina Ringqvist
  • Lars Santelius
  • Robin Smith
  • Irene Ziverts

Suppleant

  1. Anne-Marie Gustafsson
  2. Marianne Bäckström
  3. Sofia Lundström
  4. John Nilsson

Lönestatistik Stockholms stad

Här finns Stockholm stads officiella lönestatistik för kommunalt anställda. Den kan vara bra att titta på både inför samtal om din lön med rektor, eller om du söker jobb som lärare eller SYV inom Stockholms stad.

Filer för nedladdning


Utbildningsförvaltningens lönekriterier för lärare

Dessa ska användas på hela förvaltningen.

Filer för nedladdning


LR Stockholm om löner

Här kan du läsa om hur Lärarnas Riksförbund i Stockholm ser på lönesättning, löneförhandlingar och förklaring till varför vi tycker det ska vara lönepåslag i procent.

Samverkansavtal

Här finns det samverkansavtal som tecknats mellan parterna i Stockholm stad.

Filer för nedladdning

Lokala avtal

Här finns lokala kollektivavtal som tecknats mellan LR och Stockholms stad.

Filer för nedladdning

Länkar

Nedan har vi samlat användbara länkar för dig som arbetar i Stockholm.

Dokument

Nedan har vi samlat användbara dokument för dig som arbetar i Stockholm.

Filer för nedladdning


Bänkpressen

Filer för nedladdning

Ombudsmaterial

Logga in för att ta del av innehållet


Uppdaterad