Lärare och allmänhet utvärderar skolpolitiken
En enkät under valrörelsen 2018
Partiernas har presenterat en rad förslag på skolans område, om allt från läxor till hur skolan ska finansieras i framtiden. Men vad tycker egentligen väljarna och lärarna om dessa förslag?
I denna promemoria redovisas resultat från en enkät som Lärarnas Riksförbund låtit allmänheten och lärarna besvara. Båda grupperna har fått exakt samma enkät.
Novus har genomfört undersökningen bland allmänheten och Lärarnas Riksförbund står för undersökningen bland lärarna. Totalt har 2 000 personer deltagit i undersökningen, 1 000 väljare och 1 000 lärare.
Allmänheten och lärarna har fått svara på följande frågor:
- Tycker du att privata skolhuvudmän, det vill säga de som driver friskolor med offentliga medel, ska kunna ta ut vinst?
- Idag finansieras skolan i huvudsak av respektive kommun. Tycker du att staten ska ta över finansieringen av skolan?
- Hur tycker du att skolplatserna i grundskolan ska fördelas?
- Vissa vill förbjuda lärare att ge eleverna läxor. Tycker du att lärare ska få ge eleverna läxor?
- Tycker du att skolor som inte klarar sitt uppdrag ska kunna stängas?
Undersökning nr LRUND165PM
Mer inom ämnet
-
Ladda ned hela undersökningen
Ladda ned hela undersökningen
-
Sju av tio lärare negativa till vinst — Svenska Dagbladet om ett av resultaten i undersökningen
Sju av tio lärare negativa till vinst — Svenska Dagbladet om ett av resultaten i undersökningen