Att vara mentor för nya lärare
Vi på Lärarnas Riksförbund menar att mentorn ska arbeta med den nyexaminerades långsiktiga yrkesintroduktion. Då måste mentorer ha få en gedigen utbildning och en naturlig kontakt med lärarutbildningen. Forskningen visar att det kan finnas fördelar med att någon utanför arbetslaget är mentor.
Mentorn kan vara en erfaren lärare, men det är personlighet och intresse för uppgiften som ska vara avgörande snarare än åldern. Mentorns uppgift är i första hand att stödja den nya läraren och uppmuntra dennes självreflektion. Att mentor och adept ges möjlighet att besöka varandras lektioner kan bidra positivt till ämnen att diskutera för att utveckla undervisningen.
I förslaget till lärarlegitimation föreslås att mentorn ska vara med och bedöma om den nya läraren bör rekommenderas för legitimation.
Den uppgiften kan i värsta fall utgöra ett hinder för öppenhet i kontakten mellan mentor och den nya läraren. Därför är det viktigt att mentorn fått utbildning för uppdraget och att det står klart att mentorns uppgift främst är att bedöma den nya lärarens vilja och förmåga att utvecklas som lärare.
Lärarnas Riksförbund anser att mentorer ska:
- utses i samråd mellan skolledningen och de fackliga organisationerna
- få utbildning för uppdraget
- i sin tjänst ges den tid som krävs för att fullgöra uppdraget
- belönas för uppdraget genom en god löneutveckling
- kunna stödja även andra, mer erfarna kollegor genom kollegahandledning
- ges möjlighet att dokumentera sitt arbete som mentor/kollegahandledare för att meritera sig till särskilt kvalificerad lärare
Rapportera fel på sidan
Ansvarig för sidan: Anna Jändel Holst
Sidan senast uppdaterad: 2017-05-19 09.49